banner

راهنمای ماساژ درمانی برای بیماری های قلبی

ماساژ در مانی برای بیماران قلبی

بیماری قلبی  یکی از علت های اصلی مرگ برای اکثر بزرگسالان در است. از هر چهار مرگ یک مورد مربوط به بیماری های قلبی عروقی است. در حالی که خوردن یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و پرهیز از سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدر مهمترین گزینه های سبک زندگی در کاهش خطرات مرتبط با بیماری قلبی هستند، ماساژ درمانی نیز می تواند فواید مثبتی داشته باشد.

نشان داده شده است که ماساژ نه تنها برای سلامت عمومی مفید است، بلکه فواید خاصی در رابطه با بهبود سلامت قلب نیز دارد. این یک خبر عالی برای کسانی است که یا در خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی هستند یا در حال بهبودی هستند. با این حال، شرایط مختلف قلبی نیز خطرات و اقدامات احتیاطی متفاوتی را به همراه دارد. اگر نمی‌دانید که آیا ماساژ درمانی واقعاً می‌تواند به مقابله با خطرات بیماری‌های قلبی کمک کند، این راهنمای منبع عمیق خود را در نظر بگیرید.

آیا انجام ماساژ با بیماری قلبی بی خطر است؟

ابتدا، هنگام بررسی اشکال درمانی برای شرایط مزمن، از جمله هر گونه بیماری قلبی عروقی مربوط به حمله قلبی، آریتمی یا نارسایی قلبی، همیشه باید با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما درک بهتری از شرایط منحصر به فرد شما خواهد داشت و آگاه ترین منبع برای مشاوره در مورد درمان است.

در حالی که نمی توانید مستقیما قلب را ماساژ دهید، ماساژ می تواند به بهبود سلامت قلب منجر شود. ماساژ درمانی می تواند از طریق تأثیرات مثبتی که بر قسمت های مختلف بدن دارد، برای سیستم قلبی عروقی مفید باشد. به این ترتیب، در حالی که به طور کلی ماساژ برای سلامت قلب ایمن و مؤثر است، برخی از بیماری های قلبی عروقی به اقدامات احتیاطی نیاز دارند – به ویژه شرایط مربوط به تورم در پاها یا شکم یا تغییرات فشار خون.

حتی اگر درمان ترجیحی شما نباشد، مهم است که بدانید ماساژ درمانی در بهبود شرایط خاص مرتبط با سلامت قلب، به ویژه برای بیمارانی که پس از جراحی قلب بهبود می یابند ، مفید است. بنابراین در حالی که به طور کلی انجام یک ماساژ با بیماری قلبی بی خطر است، مهم است که فواید خاص و اقدامات احتیاطی عمومی را با پزشک خود مرور کنید.

فواید ماساژ بر سلامت قلب

مزایای کلی ماساژ درمانی – مانند کاهش احتمال میگرن و سردرد و افزایش دامنه حرکتی – می تواند مزایای تکمیلی را برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی ایجاد کند. این مزایا عبارتند از:

 • کاهش اضطراب و تنش – ماساژ درمانی کورتیزول را کاهش می دهد که به نوبه خود استرس را کاهش می دهد ، عاملی که می تواند باعث آریتمی یا پیچیده شدن شرایط قلبی موجود شود.
 • کاهش درد مزمن – استرس ناشی از درد همچنین می تواند شرایط قلبی را پیچیده کند و بهبودی پس از جراحی را کند کند. ماساژ به رفع درد و کمک به بهبودی کمک می کند.
 • کاهش فشار خون – فشار خون بالا یک عامل خطر اصلی برای حملات قلبی و آریتمی است. استفاده از ماساژ درمانی برای کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک می تواند به کاهش فشار روی قلب کمک کند .
 • کاهش علائم افسردگی – نه تنها بیماری قلبی می تواند باعث افسردگی شود، بلکه افسردگی می تواند شما را در معرض افزایش خطر بیماری قلبی قرار دهد . استفاده از ماساژ درمانی برای کمک به بهبود خلق و خو می تواند مزایای بلندمدتی برای کاهش خطر بیماری قلبی داشته باشد.

در مجموع، این اثرات مثبت می تواند به بیماران کمک کند تا سریعتر پس از حمله قلبی، سکته مغزی یا جراحی قلب بهبود یابند. ماساژ همچنین می‌تواند با شل کردن عضلات پس از ورزش و کاهش استرس و تنش به توانبخشی قلبی کمک کند.

بیماری‌های رایج قلبی – مزایا و اقدامات احتیاطی خاص

بیماری های قلبی زیر می توانند علائم خود را با ماساژ درمانی کاهش دهند، اما برخی از آنها نیز اقدامات احتیاطی خاصی دارند. اگر چنین است، قبل از درمان باید با پزشک مشورت کنید.

 • فشار خون بالا

نشان داده شده است که ماساژ درمانی فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش می دهد، بنابراین به ویژه برای کسانی که فشار خون بالا دارند مفید است. نوسانات فشار خون ممکن است باعث علائم مرتبط با فشار خون پایین از جمله غش، حالت تهوع، تنفس کم عمق و سردرد شود. بیماران مبتلا به فشار خون بالا باید قبل از جلسه ماساژ فشار خون خود را چک کنند.

 • بیماران نارسایی قلبی

بیمارانی که در دوران نقاهت پس از نارسایی قلبی هستند ممکن است دچار مشکل در تنفس شوند، بنابراین توصیه می‌شود در حالت نشسته ماساژ ملایمی انجام دهند تا جریان هوا بدون محدودیت باشد. همچنین ماساژ روی دست ها، پاها و گردن را به جای پشت در اولویت قرار دهید.

 • بازماندگان حمله قلبی

ماساژ درمانی ضربان قلب، سطح استرس و سطح کورتیزول را در بیمارانی که پس از جراحی قلب بهبود می یابند کاهش می دهد . در حالی که ممکن است دریافت ماساژ برای کاهش تنش و کمک به بهبودی وسوسه انگیز باشد، توصیه می شود قبل از ماساژ درمانی با یک پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که همه زخم های جراحی التیام یافته اند.

 • بیماران ضربان ساز یا ICD

انجام ماساژ پس از دریافت پیس میکر یا دفیبریلاتور کاردیوورتر قابل کاشت (ICD) بی خطر است، مشروط بر اینکه پس از بهبود زخم توسط پزشک تایید شود. توصیه می شود از ماساژ دادن نقاطی که دستگاه در آن جا گذاشته شده است خودداری کنید.

 • بیماری عروق کرونر یا فیبریلاسیون دهلیزی

ریتم غیر طبیعی قلب می تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای لخته شدن خون قرار دهد، بنابراین برای اطمینان از بی خطر بودن ماساژ درمانی به عنوان بخشی از درمان، با یک متخصص مشورت کنید.

 • بیماران سکته مغزی

در حالی که سکته از نظر فنی یک بیماری قلبی نیست، زیرا به دلیل انسداد یا ترکیدن رگ های خونی در مغز ایجاد می شود، ماساژ درمانی برای کاهش تنش عضلانی ناشی از انقباضات پس از سکته مغزی مفید است.

اقدامات احتیاطی عمومی مورد نیاز با ماساژ و سلامت قلب

حتی اگر بیماری خاصی مرتبط با قلب ندارید، چند احتیاط کلی وجود دارد که باید قبل از دریافت ماساژ در نظر بگیرید:

 • اگر فشار خون خود را دچار عوارض می‌کنید، قبل از ماساژ، آن را چک کنید. اگر فشار خون پایین دارید، به خصوص در هنگام مصرف دارو، ماساژ توصیه نمی شود.
 • از خوردن یک وعده غذایی سنگین یا نوشیدن الکل به طور مستقیم قبل از ماساژ خودداری کنید، زیرا فشار ماساژ می تواند باعث ناراحتی شما شود. همچنین سعی کنید از قهوه یا منابع کافئین خودداری کنید زیرا می توانند ضربان قلب شما را افزایش دهند یا باعث اضطراب شوند.
 • اگر داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنید، مراقب کبودی‌ها باشید و سعی کنید از بافت‌های عمیق یا سایر درمان‌های ماساژ سنگین خودداری کنید.
 • اگر از لخته شدن خون رنج می برید، توصیه می شود از ماساژ درمانی خودداری کنید، زیرا احتمال بیشتری وجود دارد که لخته را از بین ببرد و منجر به حمله قلبی یا آمبولی ریه شود.

روش های موثر برای دریافت ماساژ برای افراد مبتلا به بیماری قلبی

اگر علاقه مند به دریافت ماساژ درمانی برای کمک به توانبخشی قلبی هستید، می توانید پس از بهبودی پس از جراحی با فیزیوتراپیست خود صحبت کنید. برای ماساژ منظم‌تر برای کمک به کاهش استرس و کاهش فشار خون، می‌توانید با یک ماساژدرمانگر دارای مجوز قرار ملاقات بگذارید. با این حال، ملاقات منظم با یک ماساژ درمانگر می تواند پرهزینه و زمان بر باشد. خوشبختانه، گزینه‌های راحت‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تری برای دستگاه‌های خانگی مانند صندلی‌های ماساژور و ماساژورهای قابل حمل وجود دارد.

 • صندلی‌های ماساژور : صندلی‌های ماساژور مدرن دارای قابلیت‌های شخصی‌سازی گسترده‌ای هستند، از جمله خوابیدن با جاذبه صفر، برنامه‌های کششی، سطوح حرارتی متعدد و حتی سطوح مختلف فشار و تکنیک‌های ترکیبی. در حالی که آن‌ها املاک و مستغلات را در خانه شما اشغال می‌کنند، یک صندلی ماساژ می‌تواند به راحتی یک تجربه ماساژ ملایم تمام بدن را در راحتی در خانه شما، بدون زمان سفر اضافی یا هزینه هر جلسه، ارائه دهد.
 • ماساژورهای هدفمند : ماساژورهای هدفمند برای کار بر روی یک ناحیه خاص از بدن مانند شانه ها یا پاها طراحی شده اند. کوچکتر و قابل حمل تر از یک صندلی ماساژور کامل، این دستگاه ها همچنین می توانند دارای ویژگی های اضافی مانند گرما درمانی برای کمک به ایجاد آرامش عضلانی باشند. با این حال، از آنجایی که آنها برای هدف قرار دادن نواحی خاصی از بدن طراحی شده‌اند، نمی‌توانند به نواحی مختلف بدن مانند یک صندلی کامل یا تفنگ ماساژ دهند.
 • تفنگ ماساژ : راحت ترین گزینه قابل حمل برای ماساژ درمانی، تفنگ های ماساژ می توانند هر ناحیه از بدن شما را با فشار دادن یک دکمه هدف قرار دهند. این دستگاه ها ارزان ترین گزینه هستند و می توانند به هر جایی سفر کنند. چند اشکال وجود دارد، زیرا گرما را اعمال نمی کنند، سطح فشار کمتری دارند و نمی توانند به مناطقی که خودتان نمی توانید به آنها دسترسی پیدا کنید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

داوود محسنی
چند سالی هست که در زمینه فروش و خدمات صندلی ماساژ فعالیت می کنم و در این مسیر با برند های مختلف صندلی ماساژ کارکردم خوشحال می شم که بتونم تجربیات خودم را با شما در میون بذارم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید